LHC

LHCAtrodo dar nenugarmėjome į juodąją skylę 🙂 Tačiau media atliko savo darbą ir internetas ūžia nuo įvairiausių pasisakymų. Net mūsų žavioji blondinė buvo šiek tiek supanikavusi. Darbe irgi visą dieną aptarinėjome bandymų detales bei įtaką fizikos mokslui. O, kaip atrodys pasaulio pabaiga, galima pamatyti jutubėj su visais spec. efektais. (thx Vidmantui)

Vienok nerimaujantiems lengviau atsipūsti dar anksti. Mat šiandien buvo paleisti tik pirmieji spinduliai greitėjimui, – liaudiškai kalbant gėlytės – o realūs susidūrimai įvyks už poros savaičių. Štai tada ir sužinosim iš tiesų.

Bet savo bloge norėjau pakalbėti apie tai, kuo gi tas sužvaigždėjęs Higso bozonas toks svarbus mums (neskaitant to, kad jo paieškai skirtas LHC ketina susprogdinti mūsų planetą). Neblogą įžangą, kaip bebūtų keista, pateikia 15min. Taigi trumpa istorija tokia, kad dar nuo Einšteino laikų mokslininkai stengiasi sukurti vieningą teoriją, kuri apimtų visas keturias žinomas jėgas: elektromagnetinę, silpnąją ir stipriąją sąveikas, bei masę. Niutono obuolysNetgi išdidžiai pavadino ją „Theory of Everything“. Iki šiol jiems sėkmingai pavyko paaiškinti 3 iš 4. O štai ketvirtoji jėga, masė, nelabai pasistūmėjo nuo XVII amžiaus. Mokslininkai šiuo metu geriau išmano kas vyksta atomo branduolyje, negu kodėl obuolys nukrenta ant žemės. Tuščia vieta ilgai nebūna, todėl buvo prikurta visa aibė teorijų: superstygos, supersimetrija ir… Higso laukas.

Kitoms trims jėgoms apibrėžti lauko sąvoka puikiai tiko, todėl ponas Higsas pasiūlė idėją, kad masė irgi perduodama lauko pavidalu. Tai labai paglostė kvantinės mechanikos gerbėjų širdis 🙂 O, kad tai patvirtinti, belieka eksperimentiškai surasti Higso dalelę.

Jei ji būtų vis dėlto surasta, tai mes pagaliau sužinotume masės prigimtį. Ir gal net išmoktume ją valdyti. Tai leistų sukurti tokius dalykus kaip antigravitacija / dirbtinė gravitacija, keliauti greičiau už šviesą (hello alpha centaurians) ir gal net laike. Skamba visai viliojančiai 😀

O jei nerasime (tikimybė 50/50), teks nubraukti pastarųjų 30 metų darbus ir kai kuriems mokslininkams nusileisti ant žemės. Pastaruoju metu jie buvo labai pamėgę Nobelio premijas dalintis už neįrodytus teorinius modelius – avansu į ateitį. Mano naujo hovercar’o pirkimą teks atidėti.
hovercar

Ir pabaigai – muzikinis bonusas.

3 comments On LHC

Palikite komentarą:

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas

Site Footer