Operacinės sistemos: nauja karta

Šiokia tokia techninė rubrika – mano subjektyvūs atsiliepimai apie naujausius gaminius iš Microsoft ir Apple stovyklų. Pirmoji už mėnesio žada oficialiai išleisti Windows 7, o antroji prieš savaitę pristatė Mac OS 10.6, dar žinomą kaip “Snow Leopard”. Tai nebus labai detali apžvalga, o tiesiog mano, kaip patyrusio naudotojo, įspūdžiai.

7 samuraiPirmiausia apie Microsoft produktą. Turbūt nereikia priminti visuotinio publikos nusivylimo Vista, kurios lietuviška pravardė labai atitiko problemų esmę. Dar vienas toks nesėkmingas gaminys galėjo rimtai pakenkti jau ir taip pašlijusiai Bilo kompanijos reputacijai. Laimei, atrodo jie įsiklausė ir išgirdo ko iš tiesų reikia naudotojams.

Windows 7 palyginus su Vista (bandžiau tiek 32 tiek 64 bitų versijas) iš tiesų jaučiasi pagreitėjimas. Nebeieško diske nuolat ir nežinia ko, greičiau reaguoja į komandas ir atlieka failines operacijas. Švariai sudiegus Ultimate versiją, veikia viso labo apie 50 procesų palyginus su 80 buvusiu praeitoje versijoje. Dar įdomiau palyginti su XP: po atnaujinimo mano staliniame kompiuteryje ir čia darbas pagreitėjo. Matyt, kad naujieji langai sugeba geriau išnaudoti aparatūros resursus, nes pasikrauna per trigubai (!!!) trumpesnį laiką su tais pačiais servisais ir programomis. Taigi, atrodo metas pagaliau išleisti senutėlę XP į užtarnautą pensiją 😉

Naudotojo sąsaja, drįstu teigti, šį kartą geresnė nei pas Apple. Pirmiausia buvo ištaisyti gliukai su UAC – dabar jų dialogus išvysime tik programų diegimo metu arba kai iš tiesų to prireikia. Taigi gera idėja pagaliau buvo tinkamai realizuota. Užduočių juostos patobulinimas, matyt, kad nusižiūrėtas iš OS X Launch Bar, veikia labai puikiai ir intuityviai. System tray buvo išvalytas nuo jį užgriozdinusių šiukšlių (mat kažkodėl kas antra programa nori ten ką nors pasidėti). Start meniu išliko “vištinis” ir kai kurie ilgėsis klasikinės hierarchinės struktūros, tačiau aš jau įpratau programų “ieškoti” įvedant raktinį žodį – taip yra greičiau ir patogiau nei per meniu. Dar verta paminėti widget’us, kuriuos dabar galima patogiai pasidėti bet kur ant darbastalio. Apskritai paėmus, bendras dizaino sprendimas ir tinkinimo galimybių gausa nuteikia labai maloniai.

Kiti pastebėjimai: žymiai supaprastintas diegimo procesas – dabar užtenka atsakyti vos į kelis esminius klausimus. Nors iki Apple dar šiek tiek trūksta. Visas tvarkykles tiek nešiojamam, tiek staliniam kompiuteriui susirado automatiškai. Papildomai, mano laptopo (Dell) centrinis procesorius su Vista operacine sistema leisdavo tokį aukšto dažnio nemalonų cypimą – atnaujinimas į 7-ą versiją “išgydė” 🙂

Kalbant apie minusus – tai žinoma Windows 7 “valgo” daugiau darbinės atminties. 200-500 MB papildomo apkrovimo palyginus su XP, tačiau mažiau nei Vista. Dar didesnis yra Microsoft godumas jūsų piniginės turiniui – už legalią Ultimate versiją teks pakloti net 320 USD (tik migravimas 220 USD).

Snow LeopardDabar šiek tiek apie Snieginį Leopardą. Jo pirmtakas Mac OS 10.5 buvo vienas sėkmingiausių Apple kūrinių ir apie jį buvo kalbama, kad štai taip turėjo atrodyti Vista. Taigi kompanija nutarė negadinti gero produkto ir išleido beveik identiškai atrodantį atnaujinimą.

Pirmasis mestas koziris yra greitis, kurį turėtų užtikrinti sistemos branduolio patobulinimai ir 64 bitų procesai. Realybėje programos iš tiesų startuoja kokius 20%-30% greičiau, o paliktas fone youtube filmukas jau beveik nebestabdo (nors apskritai tai Apple vis dar minusas už prastą procesų prioritetų valdymą palyginus su Windows).

Toliau, atnaujintos Safari ir Quicktime versijos didelio įspūdžio nepadaro, nes jas galima įsidiegti ir paprastame Leoparde. Ironiška, bet turbūt naudingiausia ir labiausiai laukta nauja funkcija buvo pilna pašto, kalendoriaus ir kontaktų integracija su Microsoft Exchange serveriu 🙂 Deja, tik su Exhchange 2007… o kadangi mūsų įmonėje 2003 versija, tai neteko šiuo džiaugsmu pasinaudoti. Daugiau dėmesio vertų atnaujinimų šioje operacinės sistemos versijoje nėra – tą matyt pateisina ir jos migravimo kaina 29 USD. Man tai panašu, kad Apple nori pasipelnyti pardavinėdama Service Pack’ą.

LOL LeopardO dabar apie naujosios sistemos tamsiąsias puses. Nežinia kodėl, bet po atnaujinimo dalis programų pradėjo tiesiog nebeveikti (jau suskaičiavau tris) arba tapo nestabilios. Tai kiek netikėta, nes beveik jokių matomų pakeitimų sistemoje nebuvo. Matyt, įtakos turėjo perėjimas prie 64 bitų architektūros. Spotlight’as žadėjo būti patobulintas, tačiau kažkodėl išbarstė sisteminių panelių nuorodas ir teko viską perindeksuoti.

Ir dar – reikėtų kokio nors sprendimo susidoroti su sisteminiu piktogramų pertekliumi meniu viršuje (kaip padarė Win7). Iššokantys veiksmo patvirtinimo langai (UAC analogas OS X) galėtų neprašyti įvesti slaptažodžio kiekvieną kartą (vėlgi pirštas į MS sprendimą).

2 comments On Operacinės sistemos: nauja karta

Palikite komentarą:

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas

Site Footer