Šviesa ateina iš žmonių (1-a dalis)

image Pernai, keistų sutapimų dėka, man į rankas pateko neišvaizdi knygelė “Leadership and self-deception”, išleista Arbinger instituto. Ir dabar jau galiu užtikrintai pasakyti, kad tai ko gero vertingiausia, ką man teko skaityti per pastaruosius penkerius metus. Joje aš radau atsakymus į man svarbius klausimus. Kokie jie?

Kodėl žmonės nuolat bando išnaudoti ir skaudinti vieni kitus? Kodėl jie nenori klausytis? Kodėl kartais atrodo, kad visi kiti yra sėkmingesni už mane? Kiek nusivylimų yra per daug? Kodėl taip sunku mintimis būti čia ir dabar?

Tai turėtų būti iš tiesų geras atsakymas, kad aprėptų tiek daug. Dėl riboto tinklaraščio įrašo formato, teks padaryti seriją pasakojimų šia tema.

Problema, kuri dalyvauja visose kitose problemose

Pradėsiu nuo vieno paprasto pastebėjimo. Trumpam susimąstykite ir prisiminkite asmenį, kurio labai nemėgstate. Kodėl jis arba ji jums nepatinka? Kokiomis savybėmis tas asmuo pasižymi?

Atmintyje galiu surasti net keletą tokių. Tai linkę manipuliuoti, meluojantys, savanaudiški, netgi kartais sadistiški žmonės. Tikrai nenorėčiau su jais kartu gyventi ar dirbti. Greičiausiai kažką panašaus teko patirti ir jums.

Kaip manote, ar kiti žmonės taip pat pastebi tas neigiamas savybes šiame konkrečiame asmenyje? Esu įsitikinęs, kad dauguma jaučia. Tik vieni savo nuomonę išsako garsiai ir net pereina į konfliktą, o kiti tyliai ignoruoja.

Tačiau iš tiesų geras klausimas yra šis: ar tas asmuo, apie kurį mąstote, žino kokiomis savo savybėmis atstumia aplinkinius? Daugumoje atvejų ne! Tie mano paminėti žmonės tikrai nesutiktų, kad jie manipuliuoja, meluoja ir yra savanaudiški. Jie netgi nuoširdžiai pergyvena kai aplinkiniai kaltina ir atstumia juos. Pasaulis jiems atrodo šiek tiek niūroka ir nedraugiška vieta, kuriame visi kiti yra savanaudiški. Šių žmonių moto galėtų būti „aš taip stengiuosi, bet kiti manęs nemėgsta“.

Yra dar viena kategorija, kuri žino savo trūkumus, bet niekaip nesugeba iš jų išsipainioti. Ir jų pasiteisinimai: „aš nieko negaliu su savimi padaryti“ arba „aš esu blogas / nevertas žmogus“. Šių asmenų motyvai labai skirtingi nuo tų, kurie neskiria laiko refleksijai, tačiau rezultatas vis tiek yra tas pats – pasaulis jiems atrodo atšiaurus.

Galima pastebėti, kad yra vienas bendras motyvas, kuris dalyvauja visose šiose situacijose. Žmogus savo elgesiu kelia problemas sau ir aplinkiniams -> aš ir dauguma kitų žmonių tai lengvai pastebi -> tačiau pats asmuo nesugeba suvokti tikrosios konflikto priežasties: arba jų nepastebi, arba užstringa klaidingose išvadose. Taigi problema, kuri sukelia visas kitas bendravimo problemas, yra ta, kad žmogus nesuvokia turintis problemą.

Ši išvada taip pat reiškia, kad tiek aš, tiek jūs šiuo metu galime būti tokioje pat situacijoje ir to net nejausti!!! Aplinkiniai puikiai matytų ir suprastų viską, kas vyksta, tačiau mes patys sugebėtume įžvelgti tik atskirus simptomus: kad su kai kuriais žmonėmis sunku bendrauti be jokios aiškios priežasties. Arba viduje tiesiog jaustumėmės blogai ir nusivylę.

Kodėl tada tie aplinkiniai žmonės mato, bet nieko mums nesako?

O jūs pats kada nors bandėte tai daryti – įtikinėti kitus, kad jie neteisingai elgiasi? Aš prisimenu savo besiskiriančius tėvus ir didžiulį norą juos sulaikyti. Jie tiesiog nenorėjo manęs klausytis… Kiekvienam mano argumentui tokie žmonės randa 10 pasiteisinimų. Jų tikslas būna kaltinti kitus arba kaltinti save, tačiau ne iš tiesų spręsti problemą. Ir daug paprasčiau to akivaizdoje tampa tiesiog patylėti.

Dar vienas svarbus dalykas apie šią universalią problemą yra tas, kad jeigu žmogus užstringa „nematymo“ būsenoje, tai visos jo paties pastangos ištrūkti, yra pasmerktos žlugimui. Nes kovojama yra tik su atskirais simptomais, o ne su pačia priežastimi. Jis arba ji negali išspręsti problemos, jeigu apie ją net nežino. Tokiu būdu atsiranda žmonės, kuriems chroniškai nesiseka meilėje, darbuose ar dar kur nors. Gali būti, kad kai tokia vidinė kova be rezultatų užsitęsia labai ilgai, tai nuveda net iki depresijos.

Kitoje dalyje: kaip atsiranda ši problema?

image

Plačiau apie Arbinger idėjas galima skaityti čia:

2 comments On Šviesa ateina iš žmonių (1-a dalis)

Palikite komentarą:

Jūsų el. pašto adresas nebus rodomas

Site Footer